Jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży warto poznać ceny transakcyjne
Cena transakcyjna to rzeczywista kwota, która widnieje na akcie notarialnym. Jest to rzeczywista kwota, którą klient, zapłacił za nieruchomość. Jeżeli nie mamy doświadczenia ze sprzedażą lub nie znamy rynku w danej lokalizacji często ustalamy cenę w oparciu o oferty z portali ogłoszeniowych. Jest to powszechny błąd, który skutkuje przeszacowaniem ceny za nieruchomość. Często właściciele wystawiają swoje nieruchomości z nadzieją, że może przypadkiem, trafi się klient lub ktoś zakocha się w nieruchomości – jeżeli mamy czas na sprzedaż, użeranie się z pośrednikami i nie zależy nam na sprzedaży – możemy przyjąć taką taktykę. Jeżeli jednak mamy określony czas na sprzedaż warto doprecyzować cenę możliwie dobrze, żeby była ona dla nas korzystna a jednocześnie żeby sprzedaż nie zabrała za dużo czasu.
Cena transakcyjna niższa o 20 % od ofertowej
Bazując na statystykach Narodowego Banku Polskiego – www.nbp.pl/ceny transakcyjne
Możemy znaleźć tabele pokazującą różnicę pomiędzy cenami transakcyjnymi a ofertowymi – ceny z portali ogłoszeniowych.
Widzimy tam, że średnia różnica między cenami to 19,3 %.
Analizując, powyższe dane, jeżeli mieszkanie zostało wystawione na portalu za cenę 500 tyś zł, sprzeda się za cenę 400 tyś.
Zanim właściciele zdadzą sobie sprawę z faktu, że cenę zawyżyli mija cenny czas. Odbywają nieskuteczne prezentacje, dyskutują z pośrednikami i tylko się denerwują ponieważ „wszystko zrobili dobrze”.
Oszacowanie realnej ceny jest trudne
Powstaje pytanie – jak oszacować prawdziwą wartość mieszkania. Tutaj jest pole dla pośrednika. Nasze biuro nieruchomości ma dostęp do szczegółowego raportu z cenami transakcyjnymi i potrafi znaleźć kwoty sprzedaży innych lokali w okolicy – w tym samym budynku, osiedlu, dzielnicy. Dzięki temu udaje nam się sprzedać nieruchomość za korzystną cenę dla właściciela a do tego w możliwie najszybszym czasie.